სამოდელო-ინტეგრირებული
გაკვეთილი
ხულოს მუნიციპალიტეტის შერიფ ხიმშიაშვილის სახელობის
მთისუბნის საჯარო სკოლის
ქართული ენისა და
ლიტერატურის
მასწავლებელი გოჩა გორგოძე
გაკვეთილის თემა
|
„ზღვის გაღმა და
მთის გადაღმა“-გ.დოჩანაშვილის მოთხრობის „მთის გადაღმა“-ს
მიხედვით
|
საგანი/ინტეგრირებული საგნები;
მასწავლებელი: გოჩა გორგოძე
|
ქართულიენა,ლიტერატურა;
ბუნებისმეტყველება;
ისტ-ი;
|
სწავლების საფეხური
|
საბაზო-მეშვიდე კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
2 მოსწავლე
|
აქტუალობა
|
მოსწავლეები გაიღრმავებენ სხვადასხვა ტიპის ტექსტებზე და
ინტერნეტ რესურსებზე მუშაობის, საჭირო ინფორმაციის მოპოვებისა და
ანალიზის,მიღებული ინფორმაციისერთი სფეროდან მეორეში გადატანის(ტრანსფერის) უნარებს.
|
სასწავლო მიზნები და
მოსალოდნელი შედეგები
|
მოსწავლეები გაანალიზებენ მიცემულ ტექსტებს დაიმსჯელებენმის სახეებზე;
ტექსტში მოპოვებუ ლი
ინფორმაციის მიხედვით შეადგენ ენ მინიგეოგრაფიულ ლექსიკონს;
გაიხსენებენ „გულად მოგზაურებს“და
შეადარებენ მოთხრობის მთავარი პერსონაჟისა და
მათ(მოგზაურთა)მისწრაფებებს.
კავშირი საგნობრივ სტანდარტებთან:
ქართ. VII. 7. მოსწავლეს
შეუძლია სხვადასხვა სახის მხატვრული და არამხატვრული ტექსტების
გააზრება-გაანალიზება, მათ მიმართ საკუთარი დამოკიდებულების
გამოხატვა
და
ახსნა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ა)კითხულობს მხატვრულ და არამხატვრულ ტექსტებს სხვადასხვა მიზნით (შესწავლის, ესთეტიკური სიამოვნების მიღების, გარკვეული ინფორმაციის მოძიების, გამოხმაურების, შეფასების);
ბ)ამოკრებსინფორმაციას დიფერენცირებულად და აჯგუფებს მას სხვადასხვა ნიშნის მიხედვით;
გ)პოულობს მსგავსება-განსხვავებას ტექსტში წარმოდგენილ მოვლენებს, ფაქტებს, პერსონაჟთა თვისებებსა და ქცევებს შორის;
დ)ახასიათებს პერსონაჟს მისი გარეგნული ნიშნების, ქცევისა და მეტყველების მიხედვით;
ე)აკვირდებაპერსონაჟის/პერსონაჟების დამოკიდებულებას კონკრეტული გმირისმიმართ;
ქართ. VII. 10. მოსწავლეს შეუძლია კითხვის მიზნის შესაბამისი სტრატეგიების გამოყენება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ა)იყენებს სხვადასხვა სტრატეგიას შესწავლითი კითხვის დროს უცნობი სიტყვის მნიშვნლობის გასაგებად (კონტექსტს, სიტყვათა აგებულების ცოდნას, ლექსიკონს);
ბ)ადგენს ლექსიკონს და განმარტავს უცნობი სიტყვების მნიშვნელობას;
გ)მოიძიებს საჭირო ინფორმაციას მისთვის საინტერესო თემებზე სხვადასხვა წყაროდან (ენციკლოპედიებიდან,ლექსიკონებიდან, წიგნებიდან, ინტერნეტიდან).
ბუნ.7.1.მოსწავლეს შეუძლია განსაძღვროს კვლევის საგანი და კვლევის ეტაპები.
შედეგი თვალსაჩინოა,თუ მოსწავლე:
ა.გამოთქვამს მოსაზრებას/ვარაუდს;
ბ.არჩევს მონაცემების მოპოვების გზებს;
გ.არჩევს მონაცემების აღრიცხვის ფორმებს;
ბუნ.7.3.მოსწავლეს შეუძლია მონაცემთა წარმოდგენა სხვადასხვასაკომუნიკაციო საშუალებების გამოყენებით.
შედეგი თვალსაჩინოა,თუ მოსწავლე:
ა.იყენებს სხვადასხვა ხერხს მონაცემთა წარმოსადგენად;
ბ.იყენებს საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებს მონაცემების წარმოსადგენად;
ისტ-ი;მე-3 დონე
შედეგი თვალსაჩინოა,თუ მოსწავლე:
ა.იყენებს ისტ-ს შესასრულებელი სამუშაოს შედეგების ორგანიზებისას;
|
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა
|
-მოსწავლეები იცნობენ გ.დოჩანაშვილის მოთხრობის „მთის გადაღმა“ პირველ ეპიზოდს;
-განასხვავებენ ერთმანეთისაგან მხატვრულ და არამხატვრულ ტექსტებს;
-იციან დიალოგის,დიალოგში გამოყენებული სასვენი ნიშ ნების(ტირეს)გამოყენების შესახებ;
-შეუძლიათ ტექსტიდან ამოკრიბონ ინფორმაცია პერსონა ჟების(მთავარი და მეორეხარისხოვანი)შესახებ;
-შეუძლიათ ამოიცნონ ტექსტის მთავარი აზრი;
-მეოთხე კლასიდან იცნობენ ოთხ „გულად მოგზაურს“ (პო
ლო,
კოლუმბი,მაგელანი,ვასკო და გამა)
-შეუძლიათ ისტ-ის
საშუალებით საჭირო ინფორმაციების მოპოვება და
პრეზენტირება;
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
წინარე ტექსტი(სახელმძღვ.გვ173-175)
სუფრის თავში კაპიტოიჯდა,ბოლოში-მისი ცოლი,აქეთ-იქეთ-ვაჟები და პატარა გოგონა.უხმოდ შეექცეოდნენ ბად რიჯანს.ყველაზე მადიანად კაპიტოილუკმებოდა...........
..................................................................................................
წადი,შვილო,ინდაურებიმოიყვანე.ბიჭმა რაღაც წაიბუზღუ ნა
და
მერე ჰკითხა:
-სად არიან?
-ჭალაში იქნებიან.
-სად მიდიხარ?
-წიგნს წავიღებ.
-წაიღე, შვილო.....
კლასის ორგანიზება-1 წთ.
გამოწვევის ფაზაზე
აქტივობა # 1-გონებრივი იერიში-5წთ
1.ვინ არის მოთხრობის ავტორი და
რა
არის ეპიზოდის მთავარი სათქმელი?------1წთ.
2.სად ხდება მოთხრობაში აღწერილი ამბავი და ვინ არიან პერსონაჟები?--------------1წთ.
3.რომელი პერსონაჟები გამოთქვამენ პროტესტს და
რატომ?---------------------1წთ.
4.შეაფასეთ პერსონაჟთა ქცევები და ხასიათები----1წთ.
5.ტირეს გამოყენების რომელი შემთხვევები შეგხვდათ ტექსტზე მუშაობისას?---------1წთ
აქტივობა # 2
უცხო ტექსტზე დამოუკიდებელი მუშაობა-18წთ
„ჭალა,სადაც ინდაურები ბალახს წიწკნიდნენ,პატარა მდი ნარესთანთავდებოდა.მდინარის იქით მინდორი იყო,მერე-ეკლიანი ბუჩქებით დაფარული მთა.ბიჭი მოწყენილი უყურებდა ნაცნობ ადგილებს.უმზერდა მთას და
არ
იცო და,რა იყომთის გადაღმა“.........................................................
ბიჭმა გაიხედა და
დაინახა:ისევ ის
მდინარე...იგივე ჭალა...
ისევ ის ეკლიანი ბუჩქებით დაფარული მთა...(გვ.175)
მასწავლებელი მოსწავლეებს ავალებს ტექსტზე ინდივიდუ ალურ მუშაობას და აძლევს ინდივიდუალურ დავალებებს:
x-მოსწავლე:წაიკითხეთტექსტი,ყურადღება გაამახვილე დასაწყის და
ფინალურ აბზაცებზე და იმსჯელეთ ზურას განცდებზე
xx-მოსწავლე:წაიკითხეთ ტექსტი,ამოიწერეთგეოგრაფიულიტერმინები,დაალაგეთ ანბანური რიგის მიხედვით და
გაიხსენეთ თქვენთვის ცნობილი „გულადი მოგზაურები“(პოლო,კოლუმბი,მაგელანი,ვასკო და გამა).
აქტივობა#3-პრეზენტაცია-6 წთ
x-მოსწავლე: ზურას ოცნებები-3წთ
xx-მოსწავლე:გეოგრაფიულილექსიკონი, „გულადი მოგზაურები“-3წთ
აქტივობა# 4 ვიდეოფილმი-13წთ.
მასწავლებელიუჩვენებს მოგზაურთა შესახებ მომზადებულ პრეზენტაცისა და ვიდეოფილმს და
შეადარებინებს „პატარა ზურასა(„მთის გადაღმა.“) და„დიდი მოგზაურების“(„ზღვის გაღმა“) მისწრაფებებს.
x-მოსწავლე: 2 წთ
xx-მოსწავლე:2 წთ
აქტივობა #5 -შეფასება -2წთ
აქტივობა#6 -საშინაო დავალება-2წთ
ა)თქვენს მიერ მოპოვებულ ტერმინებს მოუძებნეთ შესაბამისი განმარტებები და შეადგინეთ მინი „გეოგრაფიული ლექსიკონი“
ბ)დაწერეთ ესე: „ზურა ათი წლის შემდეგ“
|
შეფასება და თვითშეფასება
|
ინდივიდუალური:ა.განმსაზღვრელი
ბ.განმავითარებელი
|
სასწავლო რესურსები
|
1.ქართული ენა და
ლიტერატურა-მეშვიდე კლასი-გ.დოჩანაშვილის „მთის გადაღმა“:
-პირველი ეპიზოდი დასაწყისიდან-„წაიღე შვილო“...
-მეორე ეპიზოდი: „ჭალა,სადაც ინდაურები ბალახს წიწკნიდნენ..-ისევ ის
ეკლიანი ბუჩქებით დაფარული მთა...“(გვ.173-175)
2.ბუნებისმეტყველება-მეშვიდე კლასი
3.ბუნებისმეტყველება-მეოთხე კლასი-გვ.10-13
4.პროექტორი;კომპიუტერი;
5.https.www.youtube.com/wath?:prezentacia-marko
polo
6. .https.www.youtube.com/wath?:prezentacia-ქრისტეფორე კოლუმბის მოგზაურობა
|
რეფლექსია
|
მიუხედავად კლასში არსებული პრობლემებისა(კლასში მხოლოდ ორი მოსწავლეა და აკადემიური მოსწრებაც არ არის საშუალოზე მაღალი)დასახული მიზნების შესრულე ბა შევძელით და
ამის საშუალება მოგვცა სწორად შერჩეუ ლმა თემამ და სამუშაო ტექსტების მოცულობამ. მოგზაურ ობის,ოჯახისა და ბავშვთა უფლებების თემა ამ
ასაკში მოს წავლეებისათვის საინტერესოა და
მოტივაციის დონეც შე
საბამისად მაღალი იყო.ამასთან,გაკვეთილის გეგმა წინას წარ შემუშავდა ინტეგრირებული საგნების მასწავლებლებთან და
შეფასების ჯგუფის წევრებთან ერთად,რამაცშესაძლებელი გახადა მოსალოდნელი რისკები მინიმუმამდე შეგვემცირებინა და გეგმაში მკვეთრი მოდიფიცირებაც არ
გახდა საჭირო.მოსწავლეები ცალკეულ აქტივობებში თანაბრად იყვნენ ჩართულები.განსაკუთრებით აქტიურობდნენ გამოწვევის ფაზაზე და
ვიდეოფილმის ჩვენების შემდეგ დი სკუსიაში.გაკვეთილის მსვლელობაში მოსწავლეებმა შეძ ლეს ერთმანეთისათვის დაეკავშირებინათ(ინტეგრაცია,ტრანსფერი) ინტეგრირებულ საგნებში შეძენილი ცოდნა.
იმის გამო,რომ სამოდელო გაკვეთილის დაგეგმვა და განხორციელება შრომატევადია და დიდ დროს მოითხოვს, შესაძლებელია ხარვეზებიც იყო,მაგრამ ამას მსვლელობისათვის ხელი არ შეუშლია.სხვა დროს,ხარვეზების თავიდან ასაცილებლად მსგავსი აქტივობების ჩატარების გეგმას წინასწარ შევადგენ.
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий